Naudos

„Curonian Nord“ reikšmingai prisidės prie Lietuvos žaliosios energetikos sektoriaus ateities, skatins ekonomiką pajūrio regione. Mes taip pat rūpinsimės Baltijos jūros ekosistemos apsauga viso projekto gyvavimo metu.

Energetinė nepriklausomybė

Vietinė elektros energijos gamyba

Didinsime vietinę elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Sumažėjusi priklausomybė nuo elektros importo

Pagaminsime ketvirtadalį šiuo metu Lietuvai reikalingos elektros energijos.

Energetinė nepriklausomybė

Skatinsime tvarios energetikos plėtrą ir vystysime kompetencijų centrą regione ir sumažinsime Lietuvos priklausomybę nuo elektros importo.

Regiono ekonomikos skatinimas

Su jūrinio vėjo projektu susijusios reikšmingos investicijos ir naujos aukštos kvalifikacijos darbo vietos skatins pajūrio regiono ir visos šalies ekonomiką.

  • Statant jūrinį vėjo parką bei jam pradėjus veikti naudos regionui bus dar daugiau, nes atsiras naujų darbo vietų bei naujų įmonių, teikiančių projektui reikalingas prekes ir paslaugas.
  • Pajūrio regione yra palankios sąlygos įkurti atsinaujinančios energijos tyrimų centrą, pritraukti partnerius iš universitetų bei mokslinių tyrimų institutų.
  • Vietos bendruomenės jūrinio vėjo parkas atneš tiesioginės naudos, nes į Lietuvą pritrauks privačius investuotojus, su vietos įmonėmis bus sudaromi sandoriai, pajūryje kursis naujos darbo vietos. Aplinkinių savivaldybių biudžetai iš jūrinio parko vystytojo gaus papildomą finansavimą, kurio dydis priklausys nuo pagaminamos ir į tinklą patiekiamos elektros energijos kiekio.

Daugiau

Anne-Marie Roikjær

Projekto vadovė

Vystant žaliosios energetikos projektus, poveikio aplinkai išvengti neįmanoma, bet, siekdami balanso tarp švarios elektros energijos gamybos ir gamtos apsaugos, imamės visų reikiamų priemonių, kad sumažintume jūrinio vėjo parko poveikį aplinkai, o jei poveikio išvengti neįmanoma, imsimės kompensacinių priemonių aplinkos būklei gerinti.

Tvarumas

100 kartų mažesnis CO2 išmetimas per 35+ metus

Statybų išlaidos atsiperka per 1–2 metus

Lietuvos planuose prisidėti prie klimato kaitos valdymo svarbią vietą užima jūrinio vėjo energetika. Ji reikšmingai prisidės prie šalies ir visos Europos klimato kaitos švelninimo tikslų pasiekimo.

  • Planuojama, kad per 35 metus truksiantį projekto gyvavimo ciklą, jūrinio vėjo parkas išskirs 100 kartų mažiau emisijų nei kiti elektros gamybos būdai (pvz., naudojant iškastinį kurą).
  • Remiantis kitose šalyse atliktais skaičiavimais, jūrinio vėjo parkų statybų ir veiklos metu išskiriamos emisijos kompensuojamos per 1–2 veiklos metus.

Inovatyvių mokslinių tyrimų skatinimas

Vystydami vėjo parko projektą  kartu su „Fugro“, vienais geriausių pasaulyje geoduomenų specialistų, atlikome Baltijos jūros dugno tyrimą. Jo duomenimis dalinamės su Lietuvos mokslo bendruomene.

Prasmingos partnerystės

Įsipareigojame saugoti aplinką ir kurti tvaresnę ateitį. Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“ – dar viena prasminga iniciatyva, prie kurios prisijungėme.

Daugiau

„Prisijungdami prie ekspedicijos, siekiame ne tik parodyti Baltijos jūros grožį, bet ir priminti visiems, kad nesvarbu ką darome, visi esame atsakingi už Baltijos jūros sveikatą. „Išsaugokime Baltiją “ komanda tiki, kad suvienijus jėgas, galime išsaugoti Baltijos jūros ekosistemas.

Mes taip pat palaikome šią iniciatyvą vystydami žaliosios energetikos projektus, kurie skatina pokyčius mūsų regiono atsinaujinančių energijos išteklių sektoriuje. Tokiu būdu galime prisidėti prie energetikos sektoriaus dekarbonizacijos, atsinaujinančių energijos išteklių plėtros, inovatyvių sprendimų vystymo ir pritaikymo, tvarios plėtros ir visuomenės edukacijos.“

Agnė Lukoševičienė

Aplinkosaugos ekspertė

Sėkmės istorijos

Sėkmės istorijos užsienyje

Ostendė, Belgija

Lietuviai, kaip ir daugelis kitų jūrinių valstybių gyventojų, brangina savo pajūrį. Dėl savo unikalaus grožio jis traukia lankytojus visus metus. Švaraus auksinio smėlio paplūdimiai – mūsų pajūrio išskirtinumas ir vertybė.

Belgijos uostamiesčio Ostendės smėlio paplūdimiai taip pat yra svarbi poilsiautojų traukos vieta.

Šiame pajūrio ruože nuo 2020 m. veikia apie 9 vėjo parkai. Jie yra puikus gamtos ir technologijų dermės pavyzdys – vėjo parkai niekaip nepaveikė Ostendės paplūdimių. Čia ir toliau vyksta šalies gyventojai ir svečiai. Šis pavyzdys leidžia manyti, kad jūrinis parkas niekaip nepaveiks ir Lietuvos pajūrio.

Vindeby, Danija

Pirmasis pasaulyje vėjo parkas 1991 m. pastatytas Danijoje. Panašiu metu Lietuva atgavo nepriklausomybę. Praėjus 33 metams, Danija yra vėjo energetikos lyderė. Vėjo energija padengia  40 proc. šalies energijos poreikio.